Jdi na obsah Jdi na menu
 


frost_vaclav_muzeum_v_bele_pod_bezdezem.jpg  Frost Václav - pedagog český ( Ottova enc. )

  Narodil se 4. února 1814 v Nosálově, zemřel 21. června 1865 v Konojedech ( okres Litoměřice ), pohřben byl na pražských Olšanských hřbitovech.  Studoval na gymnáziu v Mladé Boleslavi, filosofická studia konal v Praze a theologická v Litoměřicích. Roku 1837 byl dosazen za kaplana do Mšena, kde z vlastního popudu jal se vyučovat hluchoněmé děti z okolí. Roku 1840 byl povolán za prvního učitele do pražského ústavu pro hluchoněmé, jehož se stal roku 1841 ředitelem a katechetou. V roce 1848 byl zvolen v okrese bělském za poslance do říšského sněmu a  v letech 1861 - 64 byl členem sboru obecních starších v Praze. V letech 1849 - 53 vydal populárně psané brožury  "Jen s pravdou ven" , "Hniloba národa", "Český Tomáš a německý Michl" ( 1861 ), "Bděte, Antichrist zde !". Společně s Václavem Koťátkem vydal česky a německy spis "Člověk v podobenství" ( Der Mensch im symbol ). Pro hluchoněmé vydal obrázkový "Orbis pictus" a německou učebnici ve dvou dílech. Pro četné zásluhy o hluchoněmé byl vyznamenán "Zlatým záslužným křížem s korunou" a jmenován čestným konstitučním radou Budějovickým. Bn.

  Fotografie pochází ze sbírky  fotografií Muzea v Bělé pod Bezdězem.

  15.2.2014 proběhlo v Nosálově setkání k připomínce výročí 200 let od narození našeho rodáka Pátera Václava Frosta, ředitele "Ústavu p1024px-lobec-_vaclav_frost-_pametni_deska.jpgro hluchoněmé v Praze". Setkání se zúčasnili členové klubu neslyšících.                                              

  Klub neslyšících Semily ve spolupráci s Římskokatolickou farností Bezdědice a obcí Nosálov pořádal 6.9.2014 setkání při příležitosti oslavy 200 let od narození nosálovského rodáka Pátera Václava Frosta. U kaple "Nejsvětější trojice" byla sloužena Mše svatá. Mši celebroval generální vikář Litoměřického biskupství Páter Stanislav Přibyl. Po mši pan vikář slavnostně odhalil pamětní kámen P. Václava Frosta. Setkání se zúčastnilo mnoho občanů i místních chalupářů.aa.jpg